Přejít na obsah

Prima Zoom HD problém se šíří obrazu


Návštěvník ludeko

Doporučené příspěvky

Návštěvník ludeko

Na Prima Zoom HD, konkrétně u pořadu o Čejlabinském meteoritu mi neustále "přeskakovala" šíře obrazu. Na SD programu Zoom bylo zobrazení v pořádku. Rovněž ostatní HD stanice, pokud je formát obrazu 4:3, se sice musí individuelně "roztáhnout-smart", ale jiný problém není. Většina SD programů se mi při formátu 4:3 automaticky "roztahuje" na zobrazení "smart". Jedná se o chybu TV (4 roky stará Sony) nebo vysílání ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Dle mého názoru by základním požadavkem měl být nedeformovaný obraz. Násilné vyplnění plochy displeje s poměrem stran 16:9 považuju za zvrhlost (připouštím, že mohou existovat vyjímky), a které logicky vede k deformaci obrazu, případně k jeho ořezání, tedy ke ztrátě informace...

Problém "přeskakování" šíře obrazu je dán vysílanou informací o poměru stran (pořad jsem nesledoval, nevím, zda byl ve formátu 4.3 nebo 16.9) a samozřejmě také nastavením přijímače... Ale jedná se o dokument, pravděpodobně tedy sestřih mnoha různých záběrů i mnoha formátů. Ale jak se říká, proti gustu....

 

HD (i "HD") programy jsou vždy vysílány v poměru stran 16:9, takže zobrazení se mění podle použitého filmového materiálu. Tedy, pokud je původní materiál v poměru 4:3, bude výsledný nedeformovaný obraz obsahovat po stranách černé pruhy, což je naprosto v pořádku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Milos1498650066

Na uvedený pořad jsem se díval cca před týdnem. Problém s obrazem jsem měl stejný, v HD verzi byl dokument nesledovatelný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Z formulace dotazu jsem nabyl dojmu, že tazatel má rád zcela zaplněnou obrazovku a černé pruhy neuznává...

Ve středu pořad Čeljabinský meteorit reprízují, nahraju si HD i SD verzi, uvidím. Zatím jsem část tohoto pořadu shlédl na netu, skutečně se tam střídají záběry 4:3 a 16:9 (dokonce i 21:9 s černými pruhy nahoře a dole), ale na netu to není průkazné. Další dva příspěvky (Milos, mipo) nic neříkají o formátu obrazu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník mipo

To přeskakování šíře se dálo na HD při nastavení TV na orig. rozměr obrazu. Nicméně to mohlo být způsobeno chybou v signálu, která se při repríze nemusí opakovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

Co to znamená "originální rozměr obrazu"? V HD rozlišení to je vždy 16:9 (opravte mě, pokud se pletu). Myslím, že to platí i při vysílání např. starých záznamů, kdy je logo uvnitř obrazu 4:3. Pokud se jednalo o poruchy ve vysílání, opakovat se samozřejmě při repríze nemusí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník ludeko

Tady mi nešlo o to jestli já mám rád černé pruhy při formátu 4:3 a nebo si obraz roztahuji SMARTEM, to je individuelní záležitost (co se komu líbí a nepovažoval bych to za "zvrhlost"). Pořad byl ale nekoukatelný protože se neustále (v několika vteřinových) intervalech přepínal na různá zobrazení a to při libovolném řežimu nastavení TV.

Moje poznámka k HD vysílání: není pravda, že vše je 16:9 (a při 4:3 jsou použity černé pruhy), taky pamatuji 16:9, ale podivně smrsklý jako do formátu 4:3, přičemž obraz byl rozměrově nezkreslený, ale pokryl velmi malou část obrazovky !!!!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stručně - chyba je na obou stranách a týká se formátu obrazu. A ano, HD je 16:9 vždy. O tom dalším bych se mohl rozpovídat, ale opravdu se mi dneska nechce. Sorry. Jestli se chce někomu jinýmu, prosím. V podstatě ale jde o to, v jakém formátu daná stanice pořady nakoupí a v jakém je pak vysílá. Zbytek si snad umíte trochu domyslet.

  • Super
  • Premium 5G
  • ALLinONE
  • Compal CH7465, CA modul
  • Hlavní město
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Retiree

@ludeko Teď je problém popsaný přesněji, zjevně se skutečně jednalo o poruchy ve vysílání... Někdy žasnu, co dokážou někteří poskytovatelé programu vysílat, ale někdy žasnu i nad tím, co někdy stvoří i profesionálové v ČT nebo na Nově (a dalších)...

"Obraz roztahuji SMARTEM", já Ti věřím, ale každý výrobce má svou vlastní terminologii, takže jako uživatel Samsungu si mohu pouze domýšlet...

Ale nic ve zlém...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...