Přejít na obsah

Snížení kvality DVB-T multiplexu 498 MHz (ČT2, ČT Sport...)


Návštěvník Ondra_1

Doporučené příspěvky

Návštěvník Ondra_1

spacer.pngPřibližně od 3.3. pozoruji rapidní snížení vysílací kvality DVB-T multiplexu 498MHz. Video stream je místy až nesledovatelný a také došlo ke snížení kvality druhého zvukového kanálu ze 160kbps na 128kbps. Scan type se změnil z MBAFF na Progressive. Multiplex s ČT1 zůstává zatím beze změny v původní kvalitě.

Jako důkaz přikládám screenshoty nahrávky stejného pořadu na ČT2 (Obří Opravny) a také soubor s parametry video streamu. Pro porovnání je přiložen i screenshot z iVysílání ČT. Původní kvalita byla s iVysíláním srovnatelná a nyní je mnohem horší.

Ke sledování používám TV kartu v PC s dvojitým tunerem, takže rada používat DVB-C moc neobstojí. Ačkoli se tedy obdobné DVB-C tunery do PC koupit dají, ale je to trochu jiná cenová kategorie.

Zajímalo by mě, proč došlo u DVB-T k takovému snížení kvality a zda se jedná o trvalou záležitost. Pochopil bych, kdyby se snižoval bitrate, ale problém je že před změnou měl video stream cca 3 - 8 mbps, dle typu pořadu a dnes mají prakticky všechny cca 5,8 mbps.

Vytvořil jsem i požadavek na technickou podporu UPC, ale zde se mi zatím jen ozvala paní, aby ověřila, že se nejedná o "kostičkování" vinou špatného signálu a od té doby nic.

UPC po změně:

375443558_UPCpozmn.thumb.JPG.ecff6bf42fa03ac7d6a2f5db5787022e.JPG

UPC před změnou:

1695213306_UPCpedzmnou.thumb.JPG.9fc21e2046661fea79ab6d31ae7ca8a9.JPG

iVysílání:

iVysilani.thumb.JPG.82979ffcfc3d21807f169821013920a7.JPG

194652251_UPC-vlastnostistreamu.JPG.bb0b72579984c339de9ab953faf3891e.JPG

 

 

 

 

 

Upraveno uživatelem Ondra_1
oprava obrázků
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra_1
před 3 hodinami, MOp napsal:

Vzhledem k zarazeni CT3 do tohoto multiplexu se neni cemu divit.

Nerozumím vašemu příspěvku. V době kdy ke změně došlo, žádná ČT3 ještě nevysílala. Kromě toho nedošlo JEN ke změně bitrate, ale i kvalitativní změně vlastností video streamu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra_1
před 7 hodinami, technik napsal:

že by transcodovaní programu z DVBT2 - video formatu HEVC 50p

 

@Ondra_1 co je "kvalitativní změně vlastností video streamu"

Pokud rozumíte video kompresi, tak se podívejte na ty přiložené obrázku s vlastnostmi streamu a porovnejte je mezi sebou. Pokud jste laik, tak vám musí stačit informace, že při prakticky nezměněném bitrate došlo k rapidnímu zhoršení obrazu. Stačí takto?

Pochybuju, že terestrické DVB-T2 HEVC vysílání je takto hnusné, jako to, co teď předvádí UPC ve svém DVB-T multiplexu.

Můj soukromý názor  je, že UPC vyměnilo transkódovací zařízení za něco mnohem horší kvality nebo z mě neznámého důvodu změnili jeho nastavení. Zajímá mě důvod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník Ondra_1

Tak se mi povedlo najít ještě jeden záznam stejného pořadu před a po změně. Jedná se o 7. díl seriálu Učitel.

Záznam z 28.2. má bitrate jen 3,1 mbps a záznam z 4.3. pak 5,8mbps. Přesto, že má druhý záznam téměř dvojnásobný bitrate, tak je viditelně horší kvality!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 3. 2020 v 21:00, Ondra_1 napsal:

Můj soukromý názor  je, že UPC vyměnilo transkódovací zařízení za něco mnohem horší kvality nebo z mě neznámého důvodu změnili jeho nastavení. Zajímá mě důvod

Já bych řekl, že před tou změnou UPC pravděpodobně bralo signál z pozemního DVB-T vysílání a nyní ho bere z DVB-T2 a tam musí projít ten stream tanskódováním zpět do DVB-T1 a to ho tak zřejmě degraduje. 

  • Kabel 150 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Compal VF, VTV box, CA modul
  • Brno
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...