Přejít na obsah

Nový ZoEK


Návštěvník

Doporučené příspěvky

Dotaz OT: nevíte někdo, jestli se novela o elektronických komunikacích která bude platná od dubna 2020 se bude vztahovat i na kabelovou televizi? Jsem totiž nepochopil, jestli jen mobil nebo prostě všechno tedy net, tv apod. Děkuji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Důležité je hlavně, co se píše přímo v ZoEK § 63 odst 1) písmeno

p) v případě ukončení smlouvy před uplynutím doby trvání, na kterou je smlouva uzavřena, ať již výpovědí, nebo dohodou smluvních stran, informace o výši úhrady, která nesmí být v případě smlouvy uzavřené se spotřebitelem vyšší než jedna dvacetina součtu měsíčních paušálů zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, nebo jedna dvacetina součtu minimálního sjednaného měsíčního plnění zbývajících do konce sjednané doby trvání smlouvy, a výše úhrady nákladů spojených s telekomunikačním koncovým zařízením, které bylo účastníkovi poskytnuto za zvýhodněných podmínek

A tam extra o mobilních operátorech žádná zmínka není, takže se to vztahuje na všechny podnikatele v elektronických komunikacích bez výjimky.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Článek I.
Dvakrát se v písmenu p) odst. 1 § 63 nahrazuje slovo pětina slovem dvacetina, čímž se snižuje výše smluvní pokuty při ukončení smlouvy s mobilním operátorem.

Celá tahle novela vznikla proto, že mobilní operátoři požadovali po zákaznících v případě nedodržení smlouvy doplacení celé zbývající částky do konce období, t.j. pokod jste ukončil smlouvu třeba deset měsíců před koncem závazku, chtěli po vás, abyste těch deset měsíců zaplatil, i když už jejich služby nebudete využívat. U UPC musíte vrátit poskytnutou slevu za období, kdy jste ji využíval. Může se mi to sice jako zákazníkovi nelíbit, ale pokud se na to podíváte nezaujatě, je to v pořádku. Zavážu se, že budu rok využívat služby UPC a za to dostanu slevu. Když odejdu dřív, nedodržel jsem smlouvu a tím pádem mi nevznikl nárok na zlevněnou cenu, měl bych tedy platit plnou ceníkovou.

Prostě ta pokuta u UPC je koncipována jinak, než u těch mobilních operátorů (i když teď jsme taky pod jedním z nich a třeba nám ty ceny taky překopou).

  • 500 Mb/s
  • -
  • Komfort
  • Modem Compal (černý), CA modul
  • Ústí nad Labem
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čl. I

Změna zákona o elektronických komunikacích

V § 63 odst. 1 písm. p) zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění zákona č. 153/2010 Sb., zákona č. 468/2011 Sb., zákona č. 214/2013 Sb., zákona č. 258/2014 Sb., zákona č. 181/2014 Sb., zákona č. 378/2015 Sb., zákona č. 252/2017 Sb. a zákona č. 252/2017 Sb. se slova „pětina“ nahrazují slovy „dvacetina“.

Tam opravdu v tom zákonu není nic o mobilních operátorech. O těch je zmínka akorát v Důvodové zprávě - II. Zvláštní část, která ovšem není zákon.

  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Já si myslím, že má pravdu Adolf, protože se nerozlišuje mobilní op od třeba internetového op. Oba podnikají v telekomunikační sféře a tedy oba mají povinnost se řídit tímto zákonem. A taky nezapomeňme, že UPC je nyní Vodafone, tedy de facto i mobilní operátor. Jediný zádrhel bych viděl ve speciálních smlouvách které máme s UPC, tedy ono věrnostní období, ale třeba se bude i na toto vztahovat usnesení že kdo je u operátora déle než tři měsíce, tak má právo na odstoupení. Uvidíme co přinese praxe. Každopádně zákon to je docela přísný pro operátory. 

Upraveno uživatelem Návštěvník
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 16 hodinami, beepee napsal:

Článek I.
Dvakrát se v písmenu p) odst. 1 § 63 nahrazuje slovo pětina slovem dvacetina, čímž se snižuje výše smluvní pokuty při ukončení smlouvy s mobilním operátorem.

Celá tahle novela vznikla proto, že mobilní operátoři požadovali po zákaznících v případě nedodržení smlouvy doplacení celé zbývající částky do konce období, t.j. pokod jste ukončil smlouvu třeba deset měsíců před koncem závazku, chtěli po vás, abyste těch deset měsíců zaplatil, i když už jejich služby nebudete využívat. U UPC musíte vrátit poskytnutou slevu za období, kdy jste ji využíval. Může se mi to sice jako zákazníkovi nelíbit, ale pokud se na to podíváte nezaujatě, je to v pořádku. Zavážu se, že budu rok využívat služby UPC a za to dostanu slevu. Když odejdu dřív, nedodržel jsem smlouvu a tím pádem mi nevznikl nárok na zlevněnou cenu, měl bych tedy platit plnou ceníkovou.

Prostě ta pokuta u UPC je koncipována jinak, než u těch mobilních operátorů (i když teď jsme taky pod jedním z nich a třeba nám ty ceny taky překopou).

Čistě teoreticky - když se dívám na svou historii u UPC z víceletého pohledu, čím déle využívám službu UPC, tím větší ze mě má UPC zisk (i když mi poskytuje jakousi pofidérní slevu). Pro dobré oči mi přece služby neposkytují a pro charitu to taky nedělají. Pak je to jejich pokutování postavené na hlavu. Nebo mi někdo vysvětlí, že např. po jedenácti měsících je na tom v případě ukončení smlouvy z mé strany UPC těžce bito, kdežto když dodržím celý rok smlouvy, tak jsou najednou v plusu?

Chápu tu jejich smlouvu jako zbytečnou buzeraci klientů. (Nemusíte mi vysvětlovat, že s nimi nemusím nic uzavírat, nebo že můžu jít jinam, nebo že si mám smluvní období hlídat. Já jsem se smlouvou srovnán. Jen ji v tomto smyslu nepovažuji za úplně čistou).

  • Premium
  • -
  • Základní
  • Vodafone Station
  • KrPole
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to prostě normální množstevní sleva, jen je to z důvodu měsíčního účtování takhle divně poskytované dopředu.
A zatím se UPC nerovná Vodafone. Do nějakého právního sloučení je VF jen vlastník UPC a to nic neříká o tom, že by bylo UPC mobilní operátor.

  • Super
  • Premium 5G
  • 18+
  • Vodafone Station WiFi 6
  • Brüx
  • Speedtest
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidat se ke konverzaci

Přispívat můžete okamžitě a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se a přispívejte pod Vaším účtem.
Poznámka: Váš příspěvek vyžaduje před zobrazením schválení moderátorem.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložit jako upravený text.   Obnovit formátování

  Pouze 75 emotikon je povoleno.

×   Váš odkaz byl automaticky vložen.   Místo toho zobrazit jako odkaz

×   Váš předchozí obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Nahrajte nebo vložte obrázky z URL adresy.

  • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

    • Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku
×
×
  • Vytvořit...