r2d2
-
Registrace
Příspěvky od uživatele r2d2
-
-
@FrantaTřeba Dream Router 7 nebo UniFi Express 7 a switch. Další variantou (a mojí preferovanou) je úplně oddělit APčka a router, ale to vyjde o něco dráž v počáteční investici.
Je také dobré dodat, že hardwarové parametry jsou jen částí zařízení – dalšími faktory jsou software a podpora. V tomto ohledu je UniFi na zcela jiné úrovni než Asus. Další dobrou značkou je Mikrotik, ale ta je spíše určena pro techničtější uživatele.
-
-
3 hours ago, Ivo2003 said: Pokud je požadavek na vypínání modemu, tak to jde řešit chytrou zásuvkou s dálkovým vypínačem. Ten si můžete umístit třeba ke vstupním dveřím bytu a při odchodu modem pohodlně vypnout. Cena asi 300 Kč.
Ale raději nepočítat, za jak dlouho se vrátí alespoň ta investice 300 Kč. 🤣
-
3 hours ago, mld said: r2d2: celkově ten modem žere dost, nevím jestli to při přepnutí do bridge wifi úplně odřízne. Starý technicolor v idle 5W, při vytížení linky na max cca 9W. Aktuální VF Station žere tuším v idle 11W a při vytížení 13W (někde ty data mám, tak kdyztak upřesním, někoho dalšího by to taky mohlo zajímat.). Huawei v bridge na T-M optice mi žere max 4W.
Slamb: upřímně nevím, nikdo mi to nenabídl, ani ten člověk na retenčním. Chápal jsem to tak, že když tam mají vlastní kabelovou síť, tak to nenabízí. Ale zeptat se na to můžu, samozřejmě. Jen nevím, jak to mají s IPv6...
Jo a taky protože na místě mám nefunkční STA, tak jsem tím řešil TV, v koaxu bude vždycky minimálně DVB-T. Prostě kombinace více faktorů :-)
Ten modem nemá takovou spotřebu kvůli WiFi, ale proto, že (novější) DOCSIS je z principu energeticky náročný. Potřebuje spoustu kanálů a pracuje na stále vyšších frekvencích. A čím novější DOCSIS, což je nutnost, aby byl alespoň nějak konkurenceschopný, tím bude energeticky náročnější. Je to jenom fyzika.
Každopádně těch 70 Kč měsíčně za elektřinu, nebo kolik to přesně vychází, je prostě jen součástí celkové ceny za připojení.
-
Když je Wi-Fi vypnutá, bude odběr pravděpodobně neměřitelný. Optika je však celkově lepší a perspektivnější řešení, takže bych volil ji.
-
Vypínání modemu – to je slušné retro. To jsem viděl někoho řešit naposledy na UPC fóru před více než 20 lety. Ale jak píše @Ivo2003 , je to celkově hloupost, a je nutné ten spotřebič, když už, odpojit ze zásuvky.
@Komár Nešetří, je to jen hloupost. Pokud se nic nezměnilo od dob UPC, bylo to dokonce i v podmínkách připojení, že modem musí zůstat trvale zapnutý.
-
@Marek-26Nic, jen by mě zajímala metodika takového měření, kde by vyšla vyšší rychlost než 1 Gbps, když to zařízení má port s maximální rychlostí 1 Gbps (tzn. na LAN se vyšší rychlost dosáhnout nedá) a na Internetu také ne (vím, že tam může být malý overcommit rychlosti, ale to se sotva dá označit za rychlost přes 1 Gbps).
Nebo se bavíme o data rate u té Wifi? Protože to je jen teoretické číslo.
-
Odesláno ·
Upraveno uživatelem r2d2
10 hours ago, Marek-26 said: S Arisem se na WiFi 6 běžně dostávám přes 1Gbps přenosové rychlosti.
Tak to musí být úplně zázračná WiFi, když na 1Gbps portu a tarifu zvládne přes 1Gbps 🤣
-
@Slamb Já bych to viděl více pozitivně. Tyto akce umožní celé rodině vyzkoušet si důležitost kvalitních (neuhodnutelných) hesel. V případě technicky zdatnějších dětí se také naučí nutnost pravidelných bezpečnostních aktualizací, a děti se vzdělají, jak funguje síťový stack, co přináší a jak použivat různé proxy, VPN a apod. /s 🤣
-
Odesláno ·
Upraveno uživatelem r2d2
Není to jen KRACK, ale také účinnost oprav KRACK, která často není perfektní, jak ukázal další výzkum. Dále tu máme problematiku 802.11w a MFP, deauth útoky a další. A nemluvě o celkově zranitelném WPS, které Compal stále používá, nebo o tom, že WPA2 musí být správně nastaveno, aby mělo alespoň nějakou úroveň zabezpečení. Délka hesla s těmito útoky vůbec nesouvisí; jde o špatný návrh.
Ale rozhodně nechci @Veronika - Vodafone přidělávat práci s odpovídáním na tuto diskusi, protože je to v důsledku asi celkem zbytečné. Pokud by to však někoho alespoň trochu zajímalo, zde je alespoň základní doporučení od Apple: https://support.apple.com/en-vn/102766
WPA2 Personal (AES) is appropriate when you can't use one of the more secure modes. In that case, also choose AES as the encryption or cipher type, if available.
-
1 hour ago, avec77 said: A víte s jakým nám to bude fungovat?
On je reálně už jen jeden – Vodafone Station. Compal patří do křemíkového nebe.
@Veronika - VodafoneS VPN si nemyslím, že to bude souviset. Compal neumí ani tak základní věc, jako je WPA3, a starší verze WPA různé programy i celé operační systémy správně označují za špatně zabezpečené.
-
Jitrnicím zase tak moc nerozumím, ale mnohem lepší latenci a jitter na optice mohu určitě potvrdit. 🤣
Ale nemám tušení, jakou prioritu dává VF upgradu sítě tam, kde už je existující CETIN optika. Na jednu stranu je to pro ně levnější nabízet přes koax, na druhou stranu optice se zejména v těch vyšších tarifech nedá až tak konkurovat – maximálně cenou, vše ostatní je lepší na optice.
-
-
-
Odesláno ·
Upraveno uživatelem r2d2
Takže tu bude pár desítek (možná nízkých stovek) modemů Fritz (lidé, kteří si objednali 2 Gbps během těchto pár měsíců a následně nevyměnili modem)? Tak to určitě bude mít dobrou podporu od VF, takový modem a jeho firmware ☹️...
-
-
@lbrzda 150-200 Mbps podle @quadra2030, což odpovídá tomu slabému CPU. Na připojení domů přes RDP je to asi v pořádku, ale na cokoliv jiného je to nepoužitelné, zvlášť na 2 Gbps lince.
Já určitě nechci někomu kazit radost (a je skvělé, že to @Vulva vyhovuje), ale WG bych rozhodně nedával jako prioritu tomuto zařízení.
Srovnání s ASUS routery je asi celkem trefné, protože patří do stejné kategorie jako tato zařízení. Také se tam setkáte s zařízeními, která umí WG (ale nemají na něj reálně CPU), neumí 6 GHz s Wi-Fi 7, ani pořádně VLANy a další funkce, které bych na zařízení v kategorii prosumer/power user považoval za samozřejmé.
-
1 hour ago, DiDiDi said: Ok... Já si nic nenárokuju, jen mi to přijde škoda. Budu se opakovat, ale mít možnost vlastní vlákno nějak moderovat, tak si to pohlídám.
No nic, uřvaný troll vs. zbytek fóra 1:0.
Od určité doby užitečnost tohoto fóra dramaticky klesla, velkou většinu příspěvku tu tvoří concern trolling a jiný spam, naopak zajímavé (i když trochu OT) témata mizí. Vlastně si teď tak říkám, proč sem ještě chodím.
-
@hanes03 On ten router asi SQM ani nemá (letmým pohledem do manuálu a specifikace tam o tom nic nevidím, je tam jenom o QoS - to není to stejné jako SQM, které je potřeba na řešení buffer bloatu).
Ale ano, nejlepší řešení je nevytěžovat linku naplno. U DOCSIS je v tomto největší problém upload na starých tarifech - když se např. v domácnosti někomu začnou zálohovat data do nějakého cloudu, tak to 60Mbps upload vytíží velmi jednoduše a ping vyskočí vysoko.
-
QoS nepoužívám.
A to je přesně ten problém a důvod tak mizerného výsledku. To QoS je tam nutné, jinak dojde k buffer bloat. Něco si o tom můžete přečíst: https://www.bufferbloat.net/projects/bloat/wiki/Introduction/
1 hour ago, zajdee said: Bridge, router s cake, a v zatezi se latence zvedne o <5 ms. Compal ani VF station nemaji sanci se tomuhle vysledku vyrovnat.
Cake mi doma zvladal 11.5 Gbps, ovsem bylo to na routeru s Intel i3-13100 😅
Takze se slusnejsim routerem zalozenym na normalnim procesoru to ten gigabit zvladne.
Na DOCSIS ? Pro zajímavost s jakými parametry? Moje měření bylo o něco málo horší (cca 10-15ms), ale bylo to na OpnSense a tam se používá FQ-Codel (a bohužel ta implementace je horší kvality).
2 hours ago, Jaroslav said: Dobry den,
mam internet VF Super 500/50 , Compal bily (Praha Jih). Muj ping v zatezi (speedtest) ukazuje rozmezi 275-500ms.
Objevil jsem tohle forum a zarazila me hodnota v zatezi u admina "Marek-26" ktery tam ma 12ms. Prosim o radu jak je mozne tohle dosahnout, jsem technicky zdatny ale asi jen tusim:
--je to lokaci? jsem v Praze
--mam upgradovat na Vodafone Station WiFi 6 ? (ruzne DOCSIS ?)
--mam pozadat o prepnuti myho Compalu do bridge mode ?
--mam si pustit na svym routeru za Compalem nejaky QoS ? (myslim ze QoS CAKE neda kvuli CPU vic jak 300Mbit)
Diky moc!
Výměna modemu je nutná - ten modem je hardwarově vadný, postavený na (softwarově) neopravitelném chipsetu Puma 6: https://approvedmodemlist.com/intel-puma-6-modem-list-chipset-defects/
Projevuje se to právě lag spikes - https://old.reddit.com/r/teksavvy/comments/z40m3r/this_is_what_a_puma6_intel_chipset_modem_does_to/
Ale samozřejmě při zátěži ten ping bude trpět na buffer bloat, to vyřeší Cake nebo FQ-Codel, ale je nutné trochu rozumné CPU. Bude to chtít asi vyměnit router, pokud to nedá víc než 300 Mbps :) -
1 hour ago, randomofamber said: Z mé zkušenosti vypadávají někdy nezávisle. Nejde Internet, ale TV ano, někdy nejde TV a Internet, no a někdy nejdou oboje. Hodně záleží na tom, kde co vypadlo či se opravuje respektive řeší. U mě překrývající výpadky nebývají obvyklé, spíš vypadává víc Internet a TV funguje...
U DVB-C si můžu nahrát více pořadů souběžně, pak je můžu mít třeba rok (Ano, pro příklad uvádím až absurdní dobu.) archivované než se k nim rodina dostane. Při přehrávání nemusí fungovat internet ani televize, mohu přeskakovat reklamy, mohu si nahrávku přenést do PC a tam si z hodinového pořadu/dokumentu vyseknout 5 minutový úsek, který mě zajímá... IPTV má také archív, ale omezený na 3 měsíce a max. 100 hodin, což pro někoho může být hodně, ale pro jiné málo, především, kdy máte větší rodinu s různým zaměřením. Nevím jak moc je možné u IPTV přeskakovat reklamy a zda je možné si z pořadu stáhnou část záznamu do PC. Nevýhodou nahrávání DVB-C v porovnání s IPTV, jsou problémy s časovými posuny programů a nebo výpadky, takže si člověk pořady nahrává s časovým předstihem (Nahrávání se zapne o 10, 20,... minut dříve.) a časovým přesahem (Nahrávání se vypne o 10, 20,... minut později.) a pak také opakování pořadů pro případ výpadku, takže potřebujete větší kapacitu disku (Běžná obsazenost mého 1TB disku je průběžně 50-80%, kdy v okurkové sezóně jako jsou letní prázdniny apod. se disk "vyprázdní" s tím, že je obsazen tak z 10-20%.).
To jste docela popsal spoustu důvodů pro poskytovatele, proč to DVB-C nemít :) Třeba to nahrávání na vlastní disky je bohužel více a více omezované...
@Komár Trochu doplním (a to srovnání s analogem je trochu mimo, nebo to vygenerovala nějaká AI ? 🤣)
DVB-C je standard pro přenos po koaxiálním kabelu, používá to typicky kodeky MPEG 2 (SD) a H264 (HD). DVB-T je to, co se šíří terestricky (a obojí je digitální). Existuje i novější varianta tohoto standardu (DVB-C2), ale nikde se moc neujala a asi už ani neujme.
VF už teď některé kanály vysílá jenom v IP, v dlouhodobém horizontu bude DVB-C dále uvolňovat pásmo pro kabelový internet (DOCSIS) - zejména pro full spectrum DOCSIS.
-
-
On 5/16/2025 at 2:44 PM, Slamb said: hlavně ať se tady nestrhne nějakej offtopic, žádný dvb-c se zatim neruší a některý další firmy s 3ready dvb-c taky používají, např. v maďarsku https://www.3ss.tv/news/one-hungary-sustainable-stb-upgrade-legacy-sagemcom-3ss-collaboration 🤔
nebo teda nevim, jestli používají, ale minimálně set-top box, co používají, tak umožňuje i dvb-c 🤔
Z článku:
The new service breathes life into devices more than a decade old
...Technology: LightningJS for responsive, modern UI on resource-constrained devices
Cross-platform: Single codebase supports both STBs and smart TVs10+ let starý STB, jehož základem je 2 jádrový ARM na 1.5GHz s 2GB RAM a na tom všem uživatelské rozhraní v JavaScriptu (jako PWA).
Tak to bude teda určitě radost používat.
-
Modem s WiFi 6
v Vodafone internet
Odesláno
@Matěj Ono je úplně nejlepší, pokud chce člověk řešit ty věci dlouhodobě, rozdělit router a WiFi. Momentálně máme WiFi 7, za pár let bude WiFi 8 (a vypadá zajímavě - místo zvyšování rychlosti se čeká zvyšování spolehlivosti, souběhu zařízení, zlepšení roamingu a rušení atd.), naopak spousta zařízení ještě nemá ani WiFi 7. Mění se to.
Stejně tak routery - současné routery kromě x86 boxů vyšší rychlosti nezvládají kromě hloupého routování. VPN, IDS a další služby (třeba takové oblíbené PPPoE) jsou hodně náročné na CPU.
Z mého pohledu je jedině opravdu futureproof řešení x86 box a samostatná AP. Na druhou stranu mi přijde nesmysl to takto řešit a plánovat; nic nebrání tomu zařízení za pár let vyměnit a prodat, pokud už přestane stačit, či se trh někam posune (to hlavně).
Krásně je to vidět i na 10GbE - metalika je vysoce problémový standard díky spotřebě a přehřívání. Ideální je mít samozřejmě SFP+ porty na vše, ale taková zařízení jsou hodně drahá, pochopitelně.
A v tom mi dává smysl i současná nabídka Ubi - 2.55 na AP (což reálně naprosto stačí pro reálný provoz zařízení), 10G SFP+ na router na WAN. Líbil by se mi tam ještě jeden port na LAN, ale bohužel, příští generace.
Já osobně budu řešit upgrade na 10G až později a pravděpodobně to bude celé na optice (kromě starých zařízení na Ethernet).