Jump to content

Leaderboard

Popular Content

Showing content with the highest reputation since 08/24/2023 in all areas

 1. DOCSIS 4.0 (aka 3.1 FDX) tak skoro nebude v nasich koncinach, najvacsi kablovy operator v US (a myslim, ze aj na svete) Comcast len teraz dostal prve prototypy FDX zosilnovacov od Commscope na field test (o koncovych zariadeniach ani nehovorim, tie su tiez iba prototypy s neodladenym fw.. FDX vyzaduje radovo vacsi vypoctovy vykon ako DOCSIS 3.1), tento rok zacal poskytovat v niektorych oblastiach USA 2Gbit down/200 Mbit up so sucasnou DOCSIS 3.1 technologiou (split 204 MHz). Jasne, v laboratornych podmienkach funguje vsetko 😁 https://www.fiercetelecom.com/telecom/comcast-hits-4-gbps-trial-docsis-40-modem-broadcom Najprv musi operator prebudovat celu siet na Remote PHY (teda presunut digitalnu cast siete co najblizsie k pripojnemu bodu zakaznika) a node+0 architekturu. A koho by zaujimalo, ako vyzera DOCSIS 4.0 (3.1 FDX) v praxi https://www.lightreading.com/cable-tech/a-peek-inside-comcasts-new-network/d/d-id/782378 A este doplnim nieco od susedov - Vodafone DE uz od 2020 vo velkom nasadzuje Remote PHY a vCMTS (virtualne CMTS) od Harmonic (nahradzuje klasicke CMTS od Arris/Casa/CIsco), pricom su dva typy - Remote PHY (ktory este vyzaduje CMTS, ale uz len v sw podobe na serveri - moze byt dedikovany, virtualny alebo aj cloud, aspon podla vyrobcu) a Remote PHY MAC (nepotrebuje separatnu CMTS, kedze obsahuje jeho funkcnost vo fiber node). vCMTS od Harmonic bezi ako container (docker a kubernetes) na x86 serveri (alebo clusteri) spolu s dalsimi sluzbami ako vBNG atd.. tieto servery nahradzuju klasicke hw CMTS, ich vyhodou je okrem skalovatelnosti a rozsirovatelnosti aj nizsia spotreba elektrickej energie, co v dnesnej zelenej dobe je dolezite 😀 Nevyhoda vCMTS riesenia (aspon v sucasnych verziach) je mierne zvysena latencia pre uzivatelia, cca 2-4 ms viac ako pri klasickom CMTS serveri. Typicka struktura vyzera nasledovne - Harmonic CableOS (to je OS vCMTS) bezi na jednom alebo troch (cluster) serveroch, pricom jeden server obsluzi cca 60 Gbit traffic (cluster 120 Gbit), nova verzia CableOS by mala zvysit vykon na 100 Gbit per server. Servery su pripojene do distribucnych switchov, pricom jednotlive Remote PHY su pripojene 10 Gbit SFP+. Kazdy server dokaze obsluzit DOCSIS 3.1 16 ATDMA/4 OFDMA na 28 Remote PHY, pripadne 54 Remote PHY v pripade clusteru. Remote PHY ma zvycajne dva upstream porty a jeden downstream port. Kriticka je casova synchronizacia, odchylka musi byt menej ako 100ns (pouziva sa PTP 1588), inak je Remote PHY offline (a vsetky modemy na nom zavesene).
  5 points
 2. Kdyby si chtěl někdo počíst, přikládám rozhodnutí. Vodafone nevyužil žádný opravný prostředek, rozhodnutí je pravomocné.rozhodnutí o přestupku.pdf
  3 points
 3. @Daviddvbc Ono se to dost liší dle toho, jak reálně je vytížený port CMTS trafficem. Ideální stav je do cca 300 uživatelů na node. Na FTTB technologii při použití mikronodů jsou to jen nižší desítky. Navíc port CMTS nemusí vždy znamenat jeden optický node.
  2 points
 4. @StandaAno, Spektrum Home překlápíme do HD (DVB-C už je, na IPTV bude během pár dnů) 🙂
  2 points
 5. 2 points
 6. Dneska se mi na bezne SIMce povedlo aktivovat dual-stack APN. Musel jsem si na iPadu nainstalovat dual-stackovy profil a pockat, nez mi sit dovoli se pripojit (nebylo to hned - zda se, ze sit hlida, ktere zarizeni se pripojuje k dual-stackovemu APN a podle toho uzivateli potrebny sitovy profil ne/povoli).
  2 points
 7. ČTÚ nezveřejňuje automaticky všechna rozhodnutí. Já o něj žádal, ale chtěl jsem toho moc, takže mi nedali nic (kromě té informace, že řízení proběhlo a padla pokuta). Poslal jsem jim lepší žádost, tak sem snad příští týden to rozhodnutí hodím.
  2 points
 8. Vodafone dostal pokut spoustu, o některých se psalo i v médiích. Jestli nějaká z nich byla v souvislosti s vlastními modemy s jistotou nevím, ale pokud mu ČTÚ nařídil vlastní modemy připojovat, je velmi pravděpodobné, že k tomu přibalil i pokutu. Požádal jsem ČTÚ o zaslání rozhodnutí, která se vlastních modemů týkají, a s radostí ho sem potom vyvěsím, abychom ani jeden z nás nemuseli spekulovat.
  2 points
 9. Nejde. Je to úplně stejné, jako když měníš SIM, operátor musí přiřadit telefonní číslo k ICCID SIM karty. Jakmile se přiřadí číslo nové karty, tak stará už není použitelná. Je úplně jedno jestli ta nová karta je fyzická nebo virtuální, princip je stejný.
  1 point
 10. přeně tak a poté to začalo fungovat ta síť, a zůstal jsem na plastové sim
  1 point
 11. Je to stejné, stále se jedná o HbbTV
  1 point
 12. TV Paprika začína vysielať v HD kvalite. Známy je prvý veľký operátor, ktorý ju pridá https://zive.aktuality.sk/clanok/Pz6aqCi/tv-paprika-zacina-vysielat-v-hd-kvalite-znamy-je-prvy-velky-operator-ktory-ju-prida/
  1 point
 13. 1 point
 14. @DaviddvbcJe to přesně ten důvod úspory v případě, že node není vytížený a má malou působnost. Dělit se to může už na RF nebo až na optice. Další možnost je tzv. dvojče, kdy na jednom místě jsou dva nody v jednom šasí a můžou běžet z jednoho vysílače a jednoho vlákna. To se hodí třeba při poruše jednoho vlákna. vCMTS se testuje a do budoucna se počítá s nasazením, ale do příchodu DOCSIS 4.0 není ten benefit podle mého názoru moc velký. Klasická CMTS má standardní RF výstup, je to i potřeba kvůli DVB-T/C signálu, který se tam přislučuje na RF. V Blansku je samostatný headend s CMTS. TV se do takových lokalit většinou dostává po optice v multicastu.
  1 point
 15. @TechnikusPěkný den, i když máme globální platformu, tak to stále neznamená, že by bylo vše na 100 % stejné. Ať už se bavíme o lokalizaci (balení, návodů, uživatelského prostředí), napojení na interní systémy dané země (ty se liší), různé funkce, které mohou být specifické pro danou zemi (u nás třeba nemožnost přetáčet reklamy na Primě) atp. Těch rozdílností je ještě víc, vybral jsem pár příkladů, kde je to věřím srozumitelné. Takže proto nemají všechny země stejný hardware, stejné aplikace apod.
  1 point
 16. Zkusil jsem restart modemu přes Můj Vodafone - ani po deseti minutách se nestalo nic, takže to buď nefunguje a nebo nebyl modem ve stavu, kdy by šel vzdáleně restartovat, to asi nemám jak poznat. Teď je na řadě reset modemu do defaultu a nastavení zpět do bridge.
  1 point
 17. Zkoušel jsi restartovat modem? Možná je jen nějaký zahlcený. Nejspíše to bude jen náhoda nebo jiná závada. BTW zjistil jsem že třeba v Kalifornii je u DOCSIS běžný limit 1250 GB za měsíc, poté se data účtují. To v Česku není. A to by tady lidi chtěli neomezené data i na Lte za pár korun, které má mnohem menší kapacitu.
  1 point
 18. To bude spíš náhoda a závada na lince. Na nodu nejde nic qosovat a o zadnem blacklistu na CMTS jsem neslyšel. Navíc 600 GB dat není nijak extrémní. Volal bych na technickou podporu.
  1 point
 19. @TechnikusAno, přijetí zařízení potvrzujeme do SMS, kde zároveň uvádíme sériové číslo zařízení a číslo služby, ke které bylo pronajaté 🙂
  1 point
 20. Dobrý den, pronajaté zařízení můžete vrátit přes PPL zdarma, na zákaznické lince vám naši specialisté vygenerují potřebný kód pro odeslání zásilky zdarma, s kolegy se rovnou dohodnete i na konkrétním datu ukončení služeb. Kromě toho, že je tohle řešení efektivnější pro nás, protože nemusíme zařízení skladovat v jednotlivých prodejnách a čekat na jejich svoz do centrálního skladu, jde podle mě o lepší řešení pro většinu našich zákazníků - PPL provozuje více než 4 000 podacích míst, našich prodejen je 84 🙂
  1 point
 21. To mi připomíná podobný problém u nás v hospodě https://www.techforum.cz/topic/60815-krátkodobé-opakované-výpadky/?do=findComment&comment=460754 Než mne napadlo stáhnut program na ping po síti (umí toho víc) a viděl tu odezvu modemu. viz obrázek, takové výpadky jako je v cca 10:08 bylo denně klidně 5-7 a potom modem zkolaboval. Po restartu se šlo cca 5-10 min přihlásit do rozhraní a potom zase konec. Řekl jsem majiteli ať jim zavolá a trvá na výměně modemu, protože tohle slabším signálem ( jak nám tvrdili ) není, protože měření bylo PC -> Modem (na obrázku je DNS Googlu, ale k modemu to bylo to samé)
  1 point
 22. Koukal jsem, že se v DVBC razantně zlepšila obrazová kvalita Spektrum home, jako kdyby to bylo HD
  1 point
 23. To jsem četl, ale nepomohlo to. Zkusil jsem v aplikaci Vodafone na mobilu změnit heslo, ale pořád stejná hláška. Nakonec jsem změnil heslo přes web. Kupodivu to pomohlo. Zajímavé je, že na zařízeních kde jsem se neohlásil vše veselé funguje, i když jsem změnil heslo. Tak problém přetrvává i nadále. Po samovolném odhlášení na tabletu se již opět nelze přihlásit.
  1 point
 24. Tak neoprávněný (marný) výjezd se samozřejmě účtuje dle ceníku a není důvod, aby tomu v případě problému u vlastního zařízení zákazníka bylo jinak. VF není charita.
  1 point
 25. Ahoj, kdyby se tu už neslušelo nabízet věci k prodeji, tak mě klidně, admini, vykopněte. Po přechodu k jinému ISP tu mám odkoupený Huawei B2368-66 od VF (indoor i outdoor jednotka) určený pro pevný internet přes LTE. Mám k němu admin heslo (které u VF firmwaru běžně uživatelé nedostávají), takže je možné nastavit IP Passthrough a mít případnou veřejnou IP na svém vlastním routeru, případně si poladit cokoli dalšího (zamknout pásma apod.) Cenu nabídněte do PM, předání Praha/Brno/někde po cestě, případně můžu poslat.
  1 point
 26. Já bych rád od někoho z VF slyšel odpověď na otázku, jak se bude řešit troubleshooting. Rozumím tomu, že s vlastním modemem bude podpora nulová, takže jediná varianta bude pronajmout si (dočasně?) modem od VF. Jak pak ale zase na smlouvu dostanu svůj modem, když vlastní modem lze zadat pouze u nové služby? A co když mi můj modem umře a já ho budu chtít vyměnit za jiný svůj modem, to budu muset původní službu zrušit a zřídit novou?
  1 point
 27. Aby fungovala kabelovka v DVB-C, tak k tomu internet opravdu potřeba není. Ten je potřeba pro netovou TV, resp. nějaké zpětné sledování nebo HbbTV, leč o toto nemusí mít zákazník zájem a vystačí si s lineárním příjmem v DVB-C. Mimochodem se zapomíná ještě na jednu věc a sice, že někdo může mít od VF jenom DVB-C a internet pak přes jiného poskytovatele. Osobně pár lidí, co to takto mají, znám.
  1 point
 28. Ja bych rekl, ze vynucena deaktivace/aktivace sluzby kvuli prachobycene vymene modemu (kterou VF jinak umi a bezne dela i bez deaktivace sluzby!) je dalsi klacek pod nohy ze strany VF a u regulatora by urcite nenasel podporu. ad CA moduly nezaveditelne do systemu, kolik let jste na to ve Vodafone meli, opravit tuhle chybu?
  1 point
 29. Je dost pravděpodobný, že ten player špatně reaguje na nějaký event, který vyletí při změně monitorů, a O2TV (a úplně všichni ostatní) to má implementované správně a když to není připojení monitoru bez podpory HDCP, tak v přehrávání pokračujou. Je to nějakých 6 let, co jsem s tím pracoval, tak už si to moc nepamatuju, ale ta technologie (Encrypted Media Extensions) je pořád stejná a DRM schémata taky, a ten error musí být něco, co si Vodafone způsobil sám, ten HTML5 přehrávač se takhle prostě nechová. Kdyby to nevyvíjeli Indové, ale někdo, kdo tu službu reálně používá, tak už je to dávno spravené, protože by to ty vývojáře dohánělo k šílenství... podporujte lokální vývoj a místní programátory 🙂
  1 point
 30. Chyba byla skutečně v bateriích. Omlouvám se za tento dotaz, samozřejmě jsem měl při problémech s ovladačem jako první zkontrolovat baterky. Zmátlo mě, že se problém projevil při vyhledávání a nenapadlo mě tedy takové triviální řešení.🙂
  1 point
 31. Ja driv u jednoho poskytovatele IPTV pracoval (a ted vlastne taky, i kdyz delam na necem uplne jinem), zrovna DRM ve webovem prehravaci jsem tehdy pri tvorbe HTML5 playeru resil, a i presto nechapu, co ma VF za problem. Dneska se DRM resi na urovni browseru (Chrome a Firefox maji Widevine, Safari ma FairPlay a Edge ma PlayReady) a tehdy mi opravdu stacilo implementovat spravne Widevine a fungovalo to v Chromu/Firefoxu jak na Win, tak na Macu, tak na Linuxu. A zadna jina moznost, jak resit DRM, nez vyuzit implementaci v browseru, AFAIK neexistuje, takze VF to musi delat stejne – ma implementovany Widevine, mozna ma i PlayReady, a kdyby to umele neomezovali, tak to proste funguje out-of-the-box. Nejaka podpora/nepodpora na urovni OS a grafiky uz neni neco, co by resil vyvojar webu, to si resi browser, a na Macich s tim neni problem (Vodafone neni jediny, kdo ho pouziva, viz treba Netflix, nebo konkurencni IPTV platformy, vzhledem k tomu, ze se to tehdy implementovalo jako podminka placenych TV stanic, ktere nam nechtely dodavat obsah, pokud ho budeme sirit bez DRM, ho urcite maji i ostatni, protoze jinak by nektere stanice nabizet nemohli).
  1 point
 32. Různá omezení webové aplikace Vodafone TV už se tady řešily opravdu mockrát, Jestli máš trošku moderní PC , tak můžeš vyzkoušet zde již několikrát zmiňovanou možnost nainstalovat si do počítače emulátor OS Android (LDPlayer, Nox) a nainstalovat a provozovat mobilní Vodafone TV aplikaci přímo v něm, pak problémy s monitory a různými chybovými hláškami většinou odpadají a jsou k dispozici některé další funkce, ovšem emulátory náročnější na výkon počítače a také se v aplikací Vodafone TV vyskytuje problém se zamrzáním času, kvůli kterému pak aplikace nefunguje korektně, ale tohle asi bude nějaký globálnější problém, protože stěžoval si tady na to uživatel i na mobilním telefonu a já to zaznamenal už několikrát už i v aplikaci pro Android TV, která když se třeba týden nebo dva nepustí, tak po prvním spuštění zůstane zamrzlý čas z doby kdy byla aplikace naposled spuštěná a musí se vypnout a znovu zapnout.
  1 point
 33. @Adolf.ShitlerZrovna AVM FRITZ!Box 6660 je v poho - aktualizace jsou přes menu, kde je buď na kliknutí nebo automatická, také volně ke stažení na http://ftp.avm.de/fritzbox/fritzbox-6660-cable/other/fritz.os/
  1 point
 34. A VF snad někomu umožnil připojení vlastního modemu? Aspoň jednomu člověku? Samozřejmě nikoliv, takže kdo měl pravdu? Ty nebo já? :D A pokud jde o AVM, tak VPN ano, ale pouze IPSec a WireGuard. Např. OpenVPN chybí. Také chybí režim bridge, jak tady již někdo uvedl. A tak by se dalo pokračovat dál až zjistíš, že vlastně řešení all-in-one je možná dobré pro BFU, ale kdo chce něco víc, tak dá určitě přednost Compalu/Station v režimu bridge a za ním svůj router.
  1 point
 35. Asi to dal VF k soudu, protože jako pravomocné rozhodnutí jsem to nenašel. I když pochopitelně výše této pokuty je zcela marginální, takže by to VF klidně mohl zaplatit a hotovo.
  1 point
 36. Jasně, třeba „Vodafone nikdy neumožní připojování vlastních modemů,“ se ti vyplnilo do posledního slova. 🤡
  1 point
 37. V Německu se dají sehnat modem-only Technicolor TC4400 a Arris TM3402B/CE fungující na sítích Vodafone West/Vodafone Kabel, oboje pouze modemy bez router části.
  1 point
 38. Kabelový modem Docsis je řízený ze systému operátora, takže ano, operátor to zařízení musí vybrat, aby měl zákazník jistotu, že bude vše fungovat. To skutečně není na úrovni běžného routeru, který s operátorem nemusí nijak komunikovat, natož, aby ho musel mít operátor ve svém systému a spravovat. Dát modem pro Docsis někam do baráku a od něho jenom UTP do bytů by samozřejmě také bylo řešení, ale naráží to na problém s TV signálem, pro který by se musel tahat další extra kabel. Což by zase část lidí nesla nelibě, že mají do bytu kabely dva. Takže je to holt jak je a kdo chce kabelovku od VF, tak musí počítat s tím, že bude mít modem u sebe a platit si za spotřebu el. energie.
  1 point
 39. Já myslím, že je to jednoduché... Pro Vodafone je ekonomicky výhodnější platit pokuty než za spoustu peněz modifikovat nastavení všech systémů. A já osobně jsem pro. Ať zavedou poplatek 500 měsíčně za "zajištění provozu vlastního zařízení zákazníka" , a všichni, co otravují jen aby ušetřili, rázem utichnou...
  1 point
 40. Aha, tak to už bych tam volal
  1 point
 41. Hezký den, @Hanziskoi ostatní diskutující 🙂 Pro zakoupení tarifu #jetovtobě pro mladé nepotřebujete souhlas zákonného zástupce, pokud si pořizujete variantu bez smlouvy (zákonný zástupce je potřeba v případě, kdy jde o pořízení tarifu pro osobu mladší 15 let nebo je potřeba uzavřít závazek a uživatel čísla je mladší 18 let). Taky doplním, že operátoři jsou vždy o podmínkách služeb (a případných změnách) informovaní a kdykoliv si je mohou dohledat a ověřit v interních pravidlech. Omlouvám se, pokud jste obdržel jiné informace, jde o chybu, která by se určitě stávat neměla...
  1 point
 42. Dobrý den, program BBC Earth v dohledné době v naší nabídce určitě nebude...
  1 point
 43. 1 point
 44. To sice ano, ale teď mu to nepomůže. Třeba si chce psát s kamarády z Erasmu přes imessage, protože oni nic jiného nepoužívají. Nebo je to mladý vývojář, který potřebuje iOS, aby mohl testovat aplikace a podobně. Vlastně proč ho potřebuje/chce je jeho věc. Je super, že se ptá na správné otázky, tedy zda a za jakých podmínek může.
  0 points
 45. O změně nepochybně došla SMS i s upozorněním, že je možné v případě nesouhlasu odstoupit od smlouvy bez sankcí. A jestli na tu SMS nikdo nereagoval, tak to je holt jeho problém. Pochopitelně se bavím o tarifu pro koncové spotřebitele, tj. nepodnikající fyzické osoby (u podnikatelů to může být jinak).
  0 points
 46. Tak zrovna u této stanice si myslim,že 99% lidi si ty titully zapíná.Pochybuji,že všichni umi italsky,francouzky,španělsky,švédsky, německy,anglicky atd.Takže proč je nemít zapnutý pořád,tak jak to má Film Europe +
  0 points
 47. Kupovat vlastny modem malo vyznam v DE pred 5-6 rokmi, ked operatori (UnityMedia a KDG, neskor Vodafone) zacali vo velkom deaktivovat stare modemy Cisca 3208/12 a davali zakaznikom Compal, ktory vtedy ani neposkytoval bridge mode.. a vyuzit routerfreiheit, co bola vtedy cerstva novinka, aj tak to bolo s kopou problemov. Dnes je to nezmysel po vsetkych strankach - ekonomickej aj technickej (kedze operatorske zariadenia umoznuju bridge mode).
  0 points
 48. @Ivo2003 A co tím teď chceš říct? Oukej, standardní = běžné, Premium = špica. Rozdíl je ale jasný. Prostě Čecháčci pro český národ prodávají VODAFONE Station jako to nablejskané prémiové H*VÍNKO. Zatímco Skopčáci z Vodafone firmy na Západě (hned vedle od našich hranic) nemají problém přiznat, že jejich VF Station je oproti FritzBoxu jenom pouhopouhý standard.
  0 points
 49. https://youtu.be/Wf4y8UeVdYs?si=8woWm7mrQT8YBNmR&t=347
  0 points
 50. A jak by ses tvářil, kdyby totéž aplikovali operátoři v mobilních sítích, mobilní telefony pouze od operátora a jen na pronájem...
  0 points
This leaderboard is set to Prague/GMT+02:00
×
×
 • Create New...